Ehliyet Belgesi için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?


Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu, sizin sağlık durumunuz hakkında bilgi veren resmi bir belgedir. Bir araç kullanmak için sağlığınızın yeterli olup, olmadığını göstermesi için de kullanılır. Bu nedenle ehliyet alacak kişilerden sağlık raporu istenmektedir. Peki, "ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır?" bunu cevaplayalım.

Nasıl Sağlık Raporu Alabilirim?

Evet, asıl konuya geldik. Sağlık raporu alabilmek için herhangi bir hastaneye veya sağlık ocağına gitmeniz gereklidir. Devlet kurumu veya özel bir hastane olması önemsizdir. Aile hekiminizden de alabilirsiniz.

Sağlık Raporunun Ücreti Nedir?

Devlet hastanelerinde 50₺ iken sağlık ocaklarında rapor almak ücretsizdir. Fakat özel kurumlarda, kurumdan kuruma değişmektedir. Ben ehliyetimi aldığım zaman özel bir kurumdan sağlık raporu almıştım ve 40₺ gibi bir ücret ödemiştim. Mutlaka rapor alacağınızı kurumu arayarak fiyat hakkında bilgi almalısınız. Fiyatlar değişmektedir.

Sağlık Raporu Almak Zorunda Mıyım?

Evet, zorundasınız. Aksi takdirde ehliyet işlemlerine başlanamaz. Bu prosedür MEB'in bir gerekliliğidir.

Sağlık Raporunda Bulunan Grup Numarası Nedir?

Sağlık raporunuzda bulunan 1. veya 2. grup numarası çok önemlidir. 1.grup sağlık raporları M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F tipi sürücü belgeleri için geçerlidir. 2.grup sağlık raporları ise C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G tipi sürücü belgeleri için geçerlidir. Bu durumu şöyle açıklıyoruz. 1.grup ehliyet tipleri 10 senede bir kez yenilenmektedir. 2.grup ise 5 senede bir kez yenilenir. Bu nedenle böyle bir düzenlemeye gidilmiştir.